Kosztowne i czasochłonne budowanie metodami tradycyjnymi odchodzi do przeszłości. Stawianie konstrukcji żelbetonowych nie zawsze jest konieczne, a ściany z cegieł to kosztowna inwestycja, które sprawdza się w zabudowie rodzinnej, a nie w przedsięwzięciach o charakterze przemysłowym. Najnowoczesniejszym rozwiązaniem w budowaniu hal produkcyjnych, czy magazynowych są obecnie stalowe konstrukcje nośne. Wypełnieniem ram nośnych mogą być tradycyjne materiały, jak drewno, cegła czy beton. Można jednak również zastosować do konstrukcji ścian systemy z blachy trapezowej lub płyty warstwowej.

wnętrze hali magazynowej

Przy powstawaniu hal magazynowych to drugie rozwiązanie jest bardziej zalecane, jako ekonomiczniejsze i optymalne pod względem eksploatacji. Stalowe konstrukcje są odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne, a także ułatwiają utrzymanie wewnątrz jednolitej tempertury, suchość, są łatwe w utrzymaniu czystości. Z uwagi na szerokie ramiona konstrukcji nośnych, można tworzyć duże przestrzenie bez konieczności ich podpierania. Dzięki temu uzyskujemy magazyny o różnorodnym przeznaczeniu, dostosowane do przechowywania zarówno produktów spożywczych, jak i towarów przemsyłowych. Szerokie hale magazynowe dają możliwość poruszania się pojazdami mechanicznymi, swobodę manewrowania i pozwalają na dowolne rozwiązania logistyczne.

Ważnym zagadnieniem podczas projektowania i budowy hali magazynowej jest odpowiednie zaprojektowanie zaplecza dostawczo-ekspedycyjnego takiego jak bramy, rampy, doki załadunkowe itd. Magazyny tak skonstruowane charakteryzują się dużą funkcjonalnością. W halach magazynowych najczęściej wykonuje się niewielkie zaplecze socjalne, a czasem biurowe. Istnieje też możliwość montażu systemowego konstrukcji o charakterze handlowym. W zależności od przeznaczenia obiektu część socjano-biurowa może być zaprojektowana jako oddzielny budynek lub budynek powiązany z halą. Konstrukcje stalowe zapewniają optymalne i zindywidualizowane wykorzystanie powierzchni hali, a także uwzględnienie prognoz rozwojowych. Zawsze istnieje możliwość szybkiej rekonstrukcji hal oraz ich rozbudowy.